+48 158 141 140

Proponowane przez nas wyroby to efekt wieloletnich doświadczeń i korzystania z najlepszych rozwiązań technicznych i technologii produkcji – jesteśmy spokojni o to, że zawsze spełnią swoje zadanie. Jedynym warunkiem jest prawidłowy projekt i wykonanie systemu odwadniającego. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zagadnieniach, a po jego instalacji ślady każdej ulewy znikną w mgnieniu oka.

Zadanie jest proste, jednak podchodźmy do niego z uwagą

Ponieważ odwodnienie zbierające wodę z powierzchni terenu instaluje się płytko, przy odrobinie zapału do pracy można zabrać się za samodzielne jego wykonanie – nie są tu potrzebne poważniejsze prace ziemne. W najlepszej sytuacji jesteśmy wówczas, gdy konieczność jego zastosowanie przewidzimy jeszcze przed zagospodarowaniem terenu wokół obiektu – uprości to nam zadanie i zredukuje koszty. Warto więc zainteresować się natężeniem opadów, jakie występują w danym regionie, a także charakterystyką podłoża, na którym stoi nasz budynek.

Zaczynamy od szczegółowego projektu. Ustalmy gdzie potrzebne będą korytka (warto pamiętać zwłaszcza o takich miejscach jak obniżone w stosunku do poziomu terenu wjazdy do garaży), a także jaka ich długość jest do tego niezbędna. Dobierzmy wyroby odpowiednie do danego przeznaczenia. Tam, gdzie będzie odbywał się jedynie ruch pieszy, bądź na potrzeby np. odprowadzania wody spod ścian, znakomicie sprawdzi się odwodnienie liniowe plastikowe. Jeśli jednak system ten będzie musiał sprostać większemu naciskowi (zwłaszcza pojazdów), rozważmy wykorzystanie masywniejszych elementów. Oferta firmy Standartpark wychodzi naprzeciw wszystkim związanym z tym zapotrzebowaniom – dostarczamy także korytka betonowe i z polimero-betonowego kompozytu.

Dbaj o swoje odwodnienie liniowe, a będzie Ci dobrze służyć

Trwałość i skuteczność odwodnienia zależy od tego, czy zostało prawidłowo ułożone. Zaczynamy zawsze od niżej położonych elementów, ponadto należy pamiętać, że pod nimi musi znaleźć się podstawa betonowa. Jej grubość należy dobrać w sposób odpowiadający przewidywanemu obciążeniu. Dokładnie zmierzmy wszystkie wysokości – ruszt, który zainstalujemy potem na korytkach musi być poniżej nawierzchni. Oczywiście nie wolno zapomnieć o konieczności właściwego jej wyprofilowania, a także zapewnieniu ciągom odwadniającym spadku (ok. 2-3 mm na metr). Jest konieczny zwłaszcza na początku – przy dłuższych odcinkach, po odpowiednio długim fragmencie, możemy położyć następny zupełnie poziomy – uzyskana prędkość wody wystarczy do prawidłowego działania.

Poza wodą do naszego odwodnienia trafiać będą różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ich cześć może zatrzymywać umieszczony w ciągu systemu piaskownik. Aby w żadnym punkcie nie doszło do zatorów, należy regularnie sprawdzać stan korytek. Zwracajmy co jakiś czas uwagę na to, jak szybko woda z nich znika po opadach. Produkty oferowane przez Standartpark dopracowane są w każdym szczególe – dotyczy to również profilu, optymalnego z punktu widzenia szybkości przepływu i problemu zanieczyszczeń. Wraz z odpowiednim użytkowaniem gwarantują one niezawodne działanie.