+48 158 141 140

W naszym kraju inwestycjom w obrębie infrastruktury drogowej coraz częściej towarzyszy duża dbałość o ich bezpośrednie otoczenie. Dotyczy to przede wszystkim obszarów zabudowanych. Chcemy, by były funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne. Kładziemy więc także nowe chodniki poprzecinane ujednoliconymi wjazdami. Niejednokrotnie wzdłuż nich przebiegać musi odwodnienie. Jeśli jednak zaniedbamy jego postać, jego wygląd szybko może stać się co najmniej niekorzystny.

Nie chcemy brodzić w błocie ani pokonywać wyraźnych zagłębień

Skuteczne odprowadzenie wody z drogi to jeden z warunków zachowania bezpieczeństwa ruchu. Jezdnie są więc w odpowiedni sposób wyprofilowane, by mogła ona jak najszybciej spływać na boki. Co dalej? Jeśli miejsca jest dużo, możemy oczekiwać, że zdoła ona wsiąknąć w grunt. Nie ma też problemu, jeśli zabudowania znajdują się w odstępie na tyle dużym, aby tuż obok wykopać rów.

Często jednak jest zupełnie inaczej. Drodze na osiedlu towarzyszyć powinien chodnik. Jeśli nie są to peryferia, tylko normalna przestrzeń miejska, dbałość o jej estetykę nakazuje nie kopać żadnych rowów – wolną przestrzeń wolimy przeznaczyć na tak potrzebną nam zieleń.

W efekcie rolę odwodnienia pełnią niekiedy okazałe rynienki z betonowych prefabrykatów. W założeniu mają być na tyle głębokie, by zapewniać dostateczną wydajność, a jednocześnie na tyle duże, by ich głębokość nie czyniła z nich przeszkody kłopotliwej dla pieszego czy pojazdu osobowego. Rzeczywistość jest tymczasem odmienna. Przejazd jest uciążliwy, w dodatku gdy się wypełnią, potrzeba nieco uwagi by je przekroczyć i uniknąć zamoczenia obuwia. W rezultacie na osiedlach, gdzie zastosowano takie rozwiązanie zdarza się, że mieszkańcy próbują je udoskonalić na własną rękę.

Jednym ze sposobów jest układanie elementów betonowych na środku dna takiego odwodnienia, dzięki czemu przejazd przez nie przy włączaniu się do ruchu z posesji staje się bardziej płynny i zagłębienie jest mniej wyczuwalne. Ogranicza to jednak jego przepustowość, nie mówiąc już o tym, jak wygląda. Alternatywą może być położenie na wierzch grubej blachy. Ta jednak często się gnie, poza tym koroduje. A wystarczyło przecież po prostu zastosować profesjonalnie przygotowane odwodnienie!

Zastosuj dobre odwodnienie liniowe i ciesz się wygodą

Oferta firmy Standartpark to odpowiedź na wszystkie potrzeby, jakie w zakresie odprowadzania wód opadowych mają nasi klienci. Są więc wśród nich zarówno właściciele obiektów mieszkalnych, jak i użytkowych czy przemysłowych. Odwodnienie liniowe wykonane z trwałych elementów betonowych lub polimerobetonowych z wytrzymałym rusztem to najlepsze rozwiązanie wszędzie tam, gdzie muszą po nim często przejeżdżać pojazdy. Wystarczy zadbać o jego właściwe wykonanie. Kratka musi znajdować się na poziomie nawierzchni, aby woda mogła swobodnie spływać i by całość nie przenosiła nadmiernych sił powodowanych uderzeniem koła. Należy też oczywiście zadbać o odpowiednią podstawę betonową i zagęszczenie gruntu. Wówczas przez wiele lat można cieszyć się suchą drogą i podjazdem, a także wygodą poruszania się. Sprawdź naszą ofertę!